Formalności pogrzebowe

Jakie są formalności związane z katolickim pogrzebem?

Wyciąg z Regulaminu cmentarzy parafialnych nr 3; 9-13

3. Proboszcz – Administrator cmentarza parafialnego urzęduje w kancelarii parafialnej we wtorki i czwartki po wieczornej Mszy św., tzn. od godz. 19.00. W pozostałe dni należy najpierw skontaktować się telefonicznie w celu umówienia spotkania (nr telefonu jw).

9. Prawo do pochówku na cmentarzu parafialnym w danej miejscowości: Biskupin/Rokitki/ Zamienice (z zachowaniem obowiązującego prawa cywilnego) przysługuje mieszkańcom miejscowości należących do Parafii, bez jakiejkolwiek dyskryminacji osób innego wyznania lub niewierzących. Istotnym warunkiem jest faktyczne miejsce zamieszkania osoby zmarłej, a nie jej zameldowanie. Dotyczy to również tak zwanego dochówku w miejscu już istniejącego grobu.

10. Kwestie pochówku lub dochówku osób zmarłych nie będących mieszkańcami Biskupina/Jaroszówki/Rokitek/Zamienic są uzgadniane indywidualnie z administratorem cmentarza parafialnego, z uwzględnieniem szczegółowych przepisów o ekshumacji ludzkich zwłok z innego cmentarza. W przypadku osób wyznania rzymskokatolickiego (obrządku łacińskiego) wymagane jest specjalne zezwolenie z Parafii ich miejsca zamieszkania na ceremonię pogrzebową w Parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rokitkach.

11. Prawo do pochowania zwłok lub prochów ludzkich (z zachowaniem obowiązującego prawa cywilnego) przysługuje rodzinie osoby zmarłej lub też osobom, instytucjom, które dobrowolnie zobowiążą się do pochowania doczesnych szczątków zmarłego i opieki nad grobem.

12.Zanim zainteresowani pochówkiem lub założeniem grobu na cmentarzu parafialnym skontaktują się z firmą pogrzebową, mają obowiązek zgłoszenia pogrzebu lub woli założenia grobu administratorowi cmentarza parafialnego przynajmniej telefonicznie
i uzgodnienia z nim: czasu i sposobu pochówku, rodzaju grobu i jego umiejscowienia, w celu zachowania porządku na cmentarzu parafialnym.

13. Przyjęcie zwłok lub prochów ludzkich do pochowania na cmentarzu parafialnym następuje po dostarczeniu do kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania (patrz pkt 3) przez zainteresowanych pochówkiem wymaganych przez przepisy prawa dokumentów:

a) kserokopii aktu zgonu z USC (część do zarejestrowania zgonu)

b) oryginału części aktu zgonu z USC przeznaczonej dla administracji cmentarza

c) zezwolenia prokuratury, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zgon mógł nastąpić wskutek przestępstwa

d) zezwolenia na ekshumację zwłok z innego cmentarza od kompetentnego organu.

Te dokumenty stanowią podstawę do umieszczenia w ewidencji osób pochowanych i do wpisu do parafialnej księgi zmarłych.

Komu odmawia się katolickiego pogrzebu?

Podstawa prawna Kodeks Prawa Kanonicznego Kan. 1184 – 1185

Osobom, które przed śmiercią nie dały żadnych oznak nawrócenia i pokuty za popełnione grzechy:

• Notoryczni (tzn. powszechnie znani w środowisku) apostaci (porzucili wiarę katolicką), heretycy (trwają w uporczywym błędzie co do wiary katolickiej lub którejś z jej prawd), schizmatycy (przeszli do wspólnoty, która nie utrzymuje jedności z Kościołem katolickim)
  • Osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze katolickiej
  • Inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez uniknięcia publicznego zgorszenia wiernych

Pozbawienie katolickiego pogrzebu zawiera w sobie odmowę odprawienia Mszy św. pogrzebowej i obecności duchownego przy złożeniu doczesnych szczątków na cmentarzu.

Nie jest to równoznaczne z odmową pochowania na cmentarzu parafialnym, ponieważ zgodnie z państwową ustawą, jeżeli w miejscowości nie ma cmentarza komunalnego, to przysługuje miejsce grzebalne na cmentarzu wyznaniowym.

Należy wówczas z Parafią jako administratorem cmentarzy załatwić formalności związane z miejscem pochówku, a na ceremonię pogrzebową przez firmę pogrzebową zorganizować stosowne miejsce i zaprosić świeckiego ceremoniarza.