Duszpasterz

ks. kan. dr Tomasz Krzysztof Kwiecień

Proboszcz

Urodził się 28 października 1980 r. w Głogowie. Jest absolwentem I LO im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy. W latach 1999 – 2005 kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy i w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Tytuł magistra teologii uzyskał na podstawie pracy z zakresu teologii biblijnej pt. „Teologiczny obraz samotności Jezusa Chrystusa w Ewangelii według św. Marka”. Święceń prezbiteratu udzielił mu Biskup Legnicki dr Stefan Cichy w Legnickiej Katedrze w dniu 21 maja 2005 r. Po święceniach pracował jako wikariusz parafialny i katecheta w Parafii rzymskokatolickiej pw. MB Łaskawej w Polkowicach oraz Parafii rzymskokatolickiej pw. Śś. Ap. Piotra i Pawła w Legnicy (Katedra Legnicka). W latach 2009-2016 podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego w Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II w Lublinie. Tytuł magistra prawa kanonicznego uzyskał na podstawie pracy napisanej w Katedrze Prawa Katolickich Kościołów Wschodnich pt. „Kwestia powtórnych małżeństw na soborach pierwszego tysiąclecia”. Uzyskał kolejno licencjat z zakresu teologii biblijnej w PWT we Wrocławiu i licencjat z zakresu prawa kanonicznego w KUL w Lublinie. Tytuł doktora prawa kanonicznego uzyskał na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Sakramentalność powtórnych małżeństw w Kościele katolickim i Kościele prawosławnym” napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Leszka Adamowicza.

Po powrocie ze studiów został ustanowiony wikariuszem w Parafii rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze i sędzią diecezjalnym w Sądzie Kościelnym Diecezji Legnickiej. W 2017 r. został ustanowiony notariuszem Legnickiej Kurii Biskupiej i jednocześnie rezydentem Parafii rzymskokatolickiej pw. MB Królowej Polski w Legnicy. W 2018 r. został ustanowiony Dyrektorem Biblioteki WSD w Legnicy i wicedyrektorem Akademii Myśli Chrześcijańskiej. W dniu 13 marca 2020 r. ustanowiony administratorem, a w dniu 1 czerwca 2020 r. proboszczem Parafii rzymskokatolickiej pw. MB Częstochowskiej w Rokitkach. Ustanowiony kanonikiem honorowym kapituły kolegiackiej św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.
Pełnił funkcje: obrońcy węzła małżeńskiego i rzecznika sprawiedliwości w Sądzie Kościelnym Diecezji Legnickiej, wykładowcy prawa kanonicznego w WSD w Legnicy. Aktualnie pełni funkcje: sędziego w Sądzie Kościelnym Diecezji Legnickiej, diecezjalnego inspektora ochrony danych, promotora sprawiedliwości w diecezjalnym etapie procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka Pobożnego, duszpasterza prawników Diecezji Legnickiej, wicedyrektora Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Diecezji Legnickiej, kapelana Sióstr Służebniczek Dębickich w Chojnowie.